e
sv

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?

312 Okunma — 07 Şubat 2016 21:45
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar

Samsun ili Vezirköprü İlçesinde bulunan Altınkaya Barajı üzerindeki Şahinkaya Kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklerden birisi gerçekten. Bu doğa harikası yere ulaşım ile ilgili bilgiler vereceğim sizlere.

Vezirköprü, Ankara -Samsun yolunda Havza ilçesinden Dönüş yapılarak 25 km sonra gelinen Samsunun bir ilçesi.

Kanyona gitmenin iki yolu var:

Kara yolundan Vezirköprü ilçe merkezini geçtikten sonra Kastamonu Sinop Boyabat istikametine doğru devam ediyoruz.

İlk seçenek, Yaklaşık 1 km sonra Adatepe ,  Oymaağaç , Türkmen Köylerine giden yol ayrımı bulunmakta. Bu köy yolunu hiçbir yöne sapmadan yaklaşık 15 km kadar takip ettiğimizde bizi doğruca baraj kıyısına ulaştırıyor.Buradan tekne ile kanyonu gezebiliyorsunuz. Ancak burada her zaman bekleyen bir tekne olmayabilir. Bunun için nceden Vezirköprü merkezden bu tekne ile görüşüp randevu almak gerekiyor.

İkinci seçenek ise yine Kastamonu yolundan devam edip yaklaşık 11 km sonra Çeltek yolu ayrımından gidiyoruz . Yaklaşık 4-5 km sonra suyun kenarına gelmiş oluyoruz ve burada hazır tekne mevcut. bu teknelerle kanyonu gezmek mümkün.

Ayrıca yeni hizmete açılan Vezirsu Tabiat Parkında da kanyon turu yapılabilmekte.

Facebooktwitterpinterestlinkedin
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • İlhan Vural
  5 yıl önce

  Samsunum 3 tur gemisi nerdeden nereye hizmet veriyor? Bilen varsa paylaşırmı lütfen.

  yorum beğen
 • Arif Durmaz
  6 yıl önce

  Baraj kenarı çok güzel ama ne yazık ki organizasyon 0 derecede bir defa oraya arabanla gidiyorsun maalesef otopark sorunu çok berbat çünkü arabanın koyacak yer yok Bir de böyle bir yerde toplumun olduğunu tuvalet ihtiyacını giderecek maalesef hiçbir yer yok olan yerde pislik içinde öyle bir yerin Turizm e karşı ne kadar getirse olur onu bilemem Bence bir yeri en büyük aranan şartları temizlik test maalesef orada bunu göremedim çok üzüldüm böyle bir yere misafir götürenler çok düşünmesi lazım bunu ilgililerin okunmasını istiyorum özellikle Büyükşehir ve ilçe Belediyesi’nin bu tür işleri takip etmesi gerekir

  yorum beğen
 • Abdullah Emir Tekin
  6 yıl önce

  Merhaba,Şahinkaya kanyonu tek kelimeyle harika gözlemlediğim kadarıylada çevre düzenlemesi bitmek üzere su ve tuvalet gibi zorunlu mevzularda halledilirse dahada güzel olacaktır. Yalnız buradan oraya gidecek olan vatandaşa bir uyarım olacak,yol üzerinde sözde meşhur Oymaağaç kebabı diye tabelalar takıp birde üstüne üstlük sosyal tesis havası veren resmen vatandaşı nasıl kazıklarım cebindeki parayı nasıl söğüşlerim derdinde olan para hırsı gözünü bürümüş duraklardan kesinlikle uzak durun tecrübe ile sabit. Hele hele getirdikleri et berbat ötesi aman deyim biz kapıldık siz uzak durun. Domates ekmek alın yanına birde semaver çayı hava zaten mis,o kadarı yeterli olacaktır. Ha canınız etmi istedi üşenmeyin Çakallı da etin kralını yersiniz hemde yarı parasına saygılar.

  yorum beğen
 • Gamze
  6 yıl önce

  Vezir köprüden kanyona giden minibüs tarzı şeyler yok mu ?

  yorum beğen
 • Ümit YAŞAR YILMAZ
  8 yıl önce

  Samsun büyükşehir belediyesi başkanımız bu konuda duyarlı davranışı ile takdir almaya devam ediyor.Çok Harika bir Tur gemisi SAMSUNUM-3 HİZMETE BAŞLADI VE BOZUK YOLLAR TAMAMEN ASFALTLANDI.

  yorum beğen
 • büşra
  8 yıl önce

  yüzülürmü burda

  yorum beğen
  • Mehmet
   6 yıl önce

   Yüzme turları oluyor bunun için randevu ve bilgi alabilirsiniz Türkmen tür 05416440655

   yorum beğen
 • Servet Demirkan
  8 yıl önce

  Bayram tatilinde Adatepe , Oymaağaç , Türkmen Köylerine giden yol ayrımından buraya gittik.Vezirköprü’nün içerisinde buraya gitmek için hiç bir yön tabelesı yok.Birkaç kişiye sorduk bazılarının buradan haberleri bile olmadığını gördük.Bazıları ise yol tarifini güçlükle yaptılar.Birkaç yanlış yola girdikten sonra Adatepe yoluna saptık ama yaklaşık 4-5 km sonra ancak yön tabelasını görebildik.Bzı köylere yol ayrımı olduğundan bu tabela da işimize pek yaramadı ama zor da olsa göl kenerına varabildik.Turlar saat 12.00 ve 15.00 de iki kere yapılabiliyormuş.Biz ilk seferi kaçırdığımız için yaklaşık iki saat diğerini bekledik.İskele kenarındaki tesis benzeri yerde yemek yemek iştedik ama balıktan başka birşey yoktu.Her taraf pislik içerisinde ve etraftan sürekli pis kokular geliyordu.Tesis etrafında da günübirlik pikniğe gelenlerin kullandıkları çamlıklar ise içler acısı.Her taraf çöplüğe dönmüş durumda.Nihayet tur gemisi(!) göründü.Gemi derken sakın aldanmayınız.Mavna mı desem sal mı desem…Resmen motorlu sal kardeşim.Demir sacları birbirine kaynak yapıp içine bir motor yerleştirmişler üzerine ise yarıdan itibaren branda çekmişler ki zaten insanların yarısı güneş altında plastik sandalyelerde diğerleri ise tahta banklarda yolculuk yaptılar.Güvenlik dersen sıfır.İki tane demirtellerle korkuluklara bağlanmış plastik can simidi ile birinin havası inmiş ikisi ise yırtılmış can yeleği vardı.Yoculuk korku içinde iki saat sürdü.Sonunda sağ salim geriye döndük.Bütün bunlara rağmen Vezirköprü Kanyonu gerçekten görülecek bir yer…

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?