Semaver

SEMAVER

6d394255-0c94-4631-ac50-09f04b29f12d

 

Vezirköprü’nün simgelreinden biride SEMAVER dir.

Ülkemizde semaver deyince Vezirköprü aklagelmetdetir.Ancak son zamanlarda bu durum değişiklik göstermiş ve

Vezirköprü bu özelliğini yitirmeye başlamıştır.

Semaver çay demlemek ve demli çayın bardakta açılması için gerekecek sıcak suyun kaynatılmasında kullanılan ve içinde kömür (günümüzde elektrik) yanan ocağı bulunan musluklu kap.
7241df58-8aeb-4730-8498-c96a33c0d8d4

 

Alt tarafta delikli ve ızgaralı kömür yanan kısım ve yukarıya doğru uzanan baca ile, bunun etrafında ısınan suyun bulunduğu su haznesi yer alır.

Altta, su almak için musluk vardır.

 

 

 

 

bf8f4888-117a-4bac-8949-1cb77d3f276d

 

 

Vezirköprü ye özgü meşhur semaver yapımcılığı yaygındır. Vezirköprü de yapılan semaverler, komşu il ve ilçelerde pazar bulmaktadır. Bundan dolayı semaver yapımcılığı güncelliğini korumaktadır.

 

 

 

Vezirköprü semaverinin yapılışını kısaca tarif edersek;. SEMAVER yıllar öncesine dayanan bir buluştur. Vezirköprü esnafına atalarından kalmış bir el sanatı ve geçim kaynağıdır.

Çoğu İnsan geçimini bundan sağlamaktadır. Vezirköprü esnafı kendi imkanları ile Samsun ve diğer komşu İl ve İlçelerin taleplerini karşılayacak oranda üretim yapabilmektedir.
SEMAVERİN en az yüzelli yıldır Vezirköprü merkez ve köylerinde kullanıldığı bilinmektedir. Semaverin Vezirköprü’deki tarihi gelişme ile ilgili kesin belge ve bilgiye ulaşılamamıştır. Semaver bazı il ve İlçelerde de yapılmasına rağmen esas üretim yeri Vezirköprü’ dür. Vezirköprü’ ye özgü bir el sanatıdır.

f3f5cc37-318f-40e4-9c75-6520fa9ddc78

Bu özelliği ile semaver adeta Vezirköprü’nün simgesi olmuştur.

Semaver kaliteli bir çay demlemek için iyi bir settir. Çayı, diğer çaylardan farklıdır. Çay tiryakilerinin damak zevkini artırır ve keyif verir.

 

Özellikle akşam sohbetlerinde misafir ağırlamalarında, bağ, bahçe ve piknik alanlarında, düğün dernek evlerinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Vezirköprü’de semaver çayının insan sağlığını koruduğuna inanılır.

Semaver yediden yetmişe herkesin gözdesidir. Vezirköprü’ye gelen misafirler için güzel ve orijinal bir hediyeliktir.

 

 

 

c91b5b2f-bf51-4e69-8c4d-9195c026d3a4

 

Semaver Neden Tercih Edilir?

  • Semaver zarif ve hoştur.
  • Çayı keyif ve huzur verir.
  • Tat ve koku sinmez
  • İçinde mikrop barındırmaz.
  • Kolay yakılıp kaynatılır
  • Bağ, bahçe, piknik ve tarlada, kışın evde, balkonda, akla gelen her yerde kullanılır
  • Semaver bir ayrıcalıktır
  • İnsan ömrüne ömür katar ve Demlikle içilen çay banttan yayın, semaver bir canlı yayın gibidir. Göze kulağa hitap eder. Düdüğü takılırsa kaynadığında öterek haber verir.
Facebooktwitterpinterestlinkedin