e
sv

Katık Böreği

55 Okunma — 06 Ocak 2016 15:50
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vezirköprü’müze has yerel lezzetlerimizden bir Katık böreği

 

haşhaşlı
Malzemeler:
1 kg yarma buğday (dövme çorbalık buğday)
2 kg süzme yoğurt (katık)
2 demet dereotu
1 demet maydanoz
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı un
2 yumurta
1 paket kabartma tozu
Yeteri kadar tuz

Yapılışı:
Yarma buğdayı bir gece önceden iyice yıkadıktan sonra üzerini geçecek kadar su ile ıslatılır. Buğday yumuşayınca katık (süzme yoğurt) eklenir iyice karıştırılır. Sırasıyla sıvıyağ, tuz, un, kabartma tozu, yumurtalar eklenir iyice karıştırılır. En son dereotu ve maydanozu da ince kıyıldıktan sonra eklenir. Yarım saat mayalanmaya bırakılır.

Margarin ya da tereyağı ile yağlanmış fırın tepsisine dökülür. Kalınlığı 1,5-2 cm’yi geçmemelidir. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri iyice kızarana kadar pişirilir. Yanında salatalık, domates, ayran ve peynirle servis edilir.

 

  İntenette bulduğum ve Katık böreğinin tarifinin olduğu bir videoyu da aşağıya ekliyorum.

               Yine internetten bulduğum başka bir  Katık Böreği Tarifi( Alaedin Terzioğlu’ndan alıntı):

               Ana malzeme, yarma’dır. Yarma, Vezirköprü’de Bütün Yarma diye adlandırılan aşurelik buğdayın (ki bu malzeme kaynatılmamış temiz buğdayın, bol suda yıkanıp, “seten” tabir edilen basit atelyede, at veya merkeple döndürülen yaklaşık 170 cm. çapındaki silindirik taşla ezilerek, kabuklarının ayrılması, kurutulup savrulması ile elde edilir. Bu haliyle keşkeğin de ana malzemesidir) ikinci sefer, bir kırma makenisinde kırılması ile çekilmesi ile elde edilir.

              Çarşı-Pazarda Tokat/Merzifon ürünü olarak, kırık yarma diye hazır satılır. İşte bu ürün (orta boy bir tepsi için yaklaşık 400-500 gr.) sabahtan yeterli su ile ıslanır, 4-5 saat sonra yumuşar. Derin, temiz bir kap veya kovaya alınır, içine yeteri kadar (az olmaz) katık ilave edilip, bolca dereotu eklenir. İstenirse bir kaşık sıvı yağ da konabilir. Gevrek olması isteniyorsa, bu yağ gerekmez. Ama tepsi bol tereyağı ile yağlanır ve hazırlanan karışım tepsiye dökülerek, nar gibi kızarıncaya kadar pişirilir ve çıkar çıkmaz üstü yine tereyağı ile yağlanır. Başka bir katkı maddesine gerek yoktur. Sıcak servis edilir. Ama mutlaka adam gibi çayla yenir.

             Bu arada katık’ı da kısaca anlatalım: katık, bir bakıma süzme yoğurttan farklıdır. Çünkü, kaynamış sütten yapılan yoğurdun, yayıkta dövülüp yağı alındıktan sonra kalan ayranının, temiz beyaz bir torbaya konup, ağzı bağlanarak, ağırlık altında süzülmesi ile elde edilen, süzme yoğurt kıvamındaki bir güzel üründür; kimi yerde ekşimik olarak adlandırılır.

Facebooktwitterpinterestlinkedin
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Katık Böreği