e
sv

Vezirköprü’de Spor

72 Okunma — 03 Şubat 2016 11:27
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SPOR

Vezirköprü’de 1940 lı yıllarda Halkevlerinin kapanmasından sonra Vezirköprü gençlerinin bir kısmı meyhane, kahvehane ve sokaklar yerine Gençlik Kulübünde toplanmayı uygun buldular.

vezirkopruspor2

Gençlik kulübü 1950 li yıllarda Kırmızı Siyah renkleriyle sadece spor alanında değil kültürel ve sosyal alanda da faaliyetlerde bulunmaya başladı.Zamanın Kaymakamı Kemal AKKAYA’nında yardın ve destekleriyle bu gençlik topluluğu daha etkin bir hale geldi.

Bu topluluk içinde Ali KAYTAZ, Hasan KELEŞ, Gülhami ERDOĞAN, Vefai TEKER, Abit ÇANKAYA, Mahir TEMUR, Şahabettin BARAN, Nejdet AĞCA, Sefa BAYRAKTAR, Emrullah DİNLER, Muzaffer KARACAN, Ali SEZER, Orhan GÜNEL, Orhan ULUÇAY, Şükrü ÇELTEKLİ ve Ali BİLGİN gibi isimler bulunuyordu.

Gençlik Kulübü 1970 yılına gelindiğinde Zafer ÖNAL, Nejdet ŞENEL, Nuri KAYA, Orhan ULUÇAY, Kadri GÜNEYLİ, Muzaffer ÖNKOL ve Hasan BİNİCİ tarafından kurulan VezirköprüSpor ile birleşerek Vezirköprü’ nün tek spor kulübü haline geldi.

İlk zamanlar karşılaşmalarını mahalli olarak sürdüren Vezirköprü Spor 1971-1972 sezonunda Samsun Amatör ligi maçlarına katılıp burada 6 yıl üst üste en centilmen takım ünvanını almayı başardı.

Vezirköprü sporun o yıllardaki en büyük sorunu spor alanlarının yetersizliği idi . Kendine ait bir stadı olmadığından maçlarını hep deplasmanda oynamak zorunda kalmıştı.1985 yılına kadar devam eden bu durum dönemin Kaymakamı Haydar KESKİN’nin ve o zaman ki kulüp yöneticilerinin çabalarıyla şimdiki Köprülü Mehmet Paşa Stadının olduğu alanın futbol oynamaya müsait hale getirilmesi suretiyle sona erdi ve Vezirköprüspor’a bir saha kazandırılmış oldu . Artık Vezirköprüspor maçlarını bu statta oynayabiliyordu.

Bu yılardan sonra Vezirköprü’de Yılmaz Spor, Esnaf Sanayi Spor, Yılmaz Spor, Esnaf Sanayi Spor, Yıldız Spor gibi takımlarda kuruldu. Bu takımlar bir süre müsabakalara çıkarak ilçemizi temsil ettilerse de ilerleyen yıllarda ekonomik sıkıntıların baş göstermesiyle bir bir kapanmak zorunda kaldılar.

Son olarak Esnaf Sanayi Spor ile Vezirköprü Spor dönemin belediye başkanı Suat BİNİCİ tarafından birleştirilerek Vezirköprü Belediye Spor adını aldı. O zamandan Günümüze kadar da Vezirköprü Belediye Spor olarak yoluna devam etmektedir.

VezirköprüSpor  tarihinde isim yapmış ve öne çıkmış birçok başkan ve yönetici olmuştur. Bunların Bazılarını şöyle  sıralayabiliriz .Orhan ULUÇAY, Ahmet İNAL, Ziya AKBAŞ, Avni GONCAL, A.Kadri FİŞEKÇİ, Nuri KAYA,  Basri CERİT, Arslan ASLAN.

Vezirköprü Spor futbol tarihinde profesyonel liglere birçok futbolcu göndermeyi başarmıştır.1990 yılına gelindiğinde Vezirköprü Spor artık 3. Ligde mücadele etmeye başlamıştır.1990-1991 ve 1991-1992 sezonlarında 3. Lig macerası devam eden Vezirköprspor daha sonra Bölgesel Amatör lige ve oradan da Samsun Amatör ligine düşmüştür.

 

vezirköprüspor1         Vezirköprü’ de futbol, basketbol ve voleybol olmak üzere 3 branşta müsabakalara takımlar çıkartılmaktadır. İlçede  kapalı spor salonu olarak  Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı olan Köprülü Mehmet Paşa Salonudur. Takımlarımız antrenmanlarını ve müsabakalarını bu salonda oynamaktadır. Ayrıca bu salonun hemen yanında futbol sahamız yer almaktadır. Futbol takımımız da maçlarını bu statta oynamaktadır.

                Vezirköprü’ de en çok ilgi duyulan sporların başında futbol gelir. Vezirköprü Belediyespor olarak mücadelesini sürdüren futbol takımımızın geçmişi eskiye dayanır.

                 1970 yılında Vezirköprü Gençlik ve Spor Kulübü ile Vezirköprüspor birleşerek Vezirköprüspor kurulmuştur. Ligde yer aldığı ilk sezonunda (1971-1972) amatör küme maçlarına katılmış ve o yıl Centilmenlik Kupası’nı almayı başarmıştır. Kendi sahası olmadığı için 1985 yılına kadar deplasmanda mücadele veren futbol takımımız, 90-91 ve 91-92 yıllarında profesyonel 3. ligde mücadele etmiştir.
97-98 sezonundan itibaren Vezirköprü Belediyespor olarak yenilenen futbol takımımız şu an  Samsun 1. Amatör K ümede yer almaktadır.

                  Vezirköprü Sporla ilgili yazı ve resim paylaşmak ve haberleri takip etmek için sitemizi  ziyaret edebilirsiniz. 

                  Vezirköprüspor la ilgili sizlerde paylaşımda bulunmak için sitemiz iletişim bölümünden site yönetimi ile irtibata geçip paylaşımlarınızı sitemizde yayınlayabilirsiniz.

 

Facebooktwitterpinterestlinkedin
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Vezirköprü’de Spor