02.10.2023 Vezirköprü'nün Sanal Alemde Adresi

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Merhabalar

Samsun ili Vezirköprü İlçesinde bulunan Altınkaya Barajı üzerindeki Şahinkaya Kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklerden birisi gerçekten. Bu doğa harikası yere ulaşım ile ilgili bilgiler vereceğim sizlere.

Vezirköprü, Ankara -Samsun yolunda Havza ilçesinden Dönüş yapılarak 25 km sonra gelinen Samsunun bir ilçesi.

Kanyona gitmenin iki yolu var:

Kara yolundan Vezirköprü ilçe merkezini geçtikten sonra Kastamonu Sinop Boyabat istikametine doğru devam ediyoruz.

İlk seçenek, Yaklaşık 1 km sonra Adatepe ,  Oymaağaç , Türkmen Köylerine giden yol ayrımı bulunmakta. Bu köy yolunu hiçbir yöne sapmadan yaklaşık 15 km kadar takip ettiğimizde bizi doğruca baraj kıyısına ulaştırıyor.Buradan tekne ile kanyonu gezebiliyorsunuz. Ancak burada her zaman bekleyen bir tekne olmayabilir. Bunun için nceden Vezirköprü merkezden bu tekne ile görüşüp randevu almak gerekiyor.

İkinci seçenek ise yine Kastamonu yolundan devam edip yaklaşık 11 km sonra Çeltek yolu ayrımından gidiyoruz . Yaklaşık 4-5 km sonra suyun kenarına gelmiş oluyoruz ve burada hazır tekne mevcut. bu teknelerle kanyonu gezmek mümkün.

Ayrıca yeni hizmete açılan Vezirsu Tabiat Parkında da kanyon turu yapılabilmekte.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Servet Demirkan dedi ki:

  Bayram tatilinde Adatepe , Oymaağaç , Türkmen Köylerine giden yol ayrımından buraya gittik.Vezirköprü’nün içerisinde buraya gitmek için hiç bir yön tabelesı yok.Birkaç kişiye sorduk bazılarının buradan haberleri bile olmadığını gördük.Bazıları ise yol tarifini güçlükle yaptılar.Birkaç yanlış yola girdikten sonra Adatepe yoluna saptık ama yaklaşık 4-5 km sonra ancak yön tabelasını görebildik.Bzı köylere yol ayrımı olduğundan bu tabela da işimize pek yaramadı ama zor da olsa göl kenerına varabildik.Turlar saat 12.00 ve 15.00 de iki kere yapılabiliyormuş.Biz ilk seferi kaçırdığımız için yaklaşık iki saat diğerini bekledik.İskele kenarındaki tesis benzeri yerde yemek yemek iştedik ama balıktan başka birşey yoktu.Her taraf pislik içerisinde ve etraftan sürekli pis kokular geliyordu.Tesis etrafında da günübirlik pikniğe gelenlerin kullandıkları çamlıklar ise içler acısı.Her taraf çöplüğe dönmüş durumda.Nihayet tur gemisi(!) göründü.Gemi derken sakın aldanmayınız.Mavna mı desem sal mı desem…Resmen motorlu sal kardeşim.Demir sacları birbirine kaynak yapıp içine bir motor yerleştirmişler üzerine ise yarıdan itibaren branda çekmişler ki zaten insanların yarısı güneş altında plastik sandalyelerde diğerleri ise tahta banklarda yolculuk yaptılar.Güvenlik dersen sıfır.İki tane demirtellerle korkuluklara bağlanmış plastik can simidi ile birinin havası inmiş ikisi ise yırtılmış can yeleği vardı.Yoculuk korku içinde iki saat sürdü.Sonunda sağ salim geriye döndük.Bütün bunlara rağmen Vezirköprü Kanyonu gerçekten görülecek bir yer…

 2. büşra dedi ki:

  yüzülürmü burda

 3. Ümit YAŞAR YILMAZ dedi ki:

  Samsun büyükşehir belediyesi başkanımız bu konuda duyarlı davranışı ile takdir almaya devam ediyor.Çok Harika bir Tur gemisi SAMSUNUM-3 HİZMETE BAŞLADI VE BOZUK YOLLAR TAMAMEN ASFALTLANDI.

 4. İlhan Vural dedi ki:

  Samsunum 3 tur gemisi nerdeden nereye hizmet veriyor? Bilen varsa paylaşırmı lütfen.

BİR YORUM YAZ