e
sv

Vezirköprü Habibfakı Köyü

13 Okunma — 27 Şubat 2016 14:45
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Habibfakı Köyü

Habibfakı Mahallesi Samsun ili Vezirköprü İlçesine bağlı olup, ile 140 km, Vezirköprü’ye ise 28 km uzaklıktadır. Mahallenin 1850 yıllarında kurulduğu bilinmektedir.

 habibfakı3
                Habibfakı köyü ilçenin batısında Kastamonu yolu sol sapağına 14 km, Göl Mahallesi ile komşudur. Etrafı ormanlıkla (Özellikle kuzey batı kısmı) çevrilidir. Batıdan Sırbaşmak köyüne, Güney Batıdan Göl Beldesi ve Güney mahallesine, Güneyden Beşpınar Köyüne, Güney Batıdan Bakla Köyüne, Doğudan Karadoruk Köyü, Yukarınarlı Köyüne, Kuzeyden Mezra Köyüne ,Kuzey Doğudan Sarıalan Köyüne komşudur.

habibfakı1

Köy Adının Hikayesi:

Köye ilk yerleşen şahsın ismi Yahşifakih’dir. Yahşifaki’nin köye yerleşmesinin sebebi islamiyeti yaymak olduğu söylenmektedir. Daha sonra yahşinin eş anlamlısı olarak “Habib” denilmeye başlanmış ; bu kişinin ismi Habibfakih olarak değişmiştir. Habibfakih zamanla değişime uğrayarak köyün ismi Habibfakı olarak kalmıştır.
habibfakı dergah

Köydeki insanların başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir.Köyde hayvancılık yapılmaktadır. Bunun yanında şeker pancarı, buğday, tütün , mısır gibi bitkilerde yetiştirilerek insanlar bu şekilde geçinmektedirler. Ayrıca köydeki erkeklerin bir kısmı yurt içinde değişik yerlerde ; bir kısmı da yurt dışındaki (Türkmenistan , Kazakistan vb.) ülkelerde inşaat işçiliği yapmaktadır

Facebooktwitterpinterestlinkedin
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Vezirköprü Habibfakı Köyü