e
sv

Vezirköprü Fazıl Ahmet Paşa Kütüphanesi

118 Okunma — 17 Şubat 2016 21:45
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

  VEZİRKÖPRÜ FAZIL AHMET PAŞA HALK KÜTÜPHANESİ

             Vezirköprü’de bilinen ilk kütüphane, Fazıl Ahmet Paşa tarafından 1662 yılında yaptırılan Taşmedrese’nin bir odasında hizmet vermeye başlamıştır. Fazıl Ahmet Paşa ve medresedeki zamanın müderrisleri kendi kitaplarını kütüphaneye vakfederek medresede öğrenim gören öğrencilerin istifadesine sunmuşlardır. 1992 yılında Ankara Milli Kütüphane’ye, Kültür Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda kütüphanemizden aktarılan bazı eski harfli el yazması kitaplar vardır. Bu kitapların ilk ve son sayfalarında, kütüphaneye vakfedildiklerine dair yazı ve mühürleri görmek mümkündür. Vakfedilen bu kitapların miktarı kesin belli olmayıp ekserisi el yazmasıdır.

                    Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yıllara kadar medrese ve kütüphane müderrisler tarafından idare edilmiştir. Savaş yıllarında ihtiyaca binaen “Taşmedrese” binası silah ve erzak deposu olarak kullanıldığından kitapların bir kısmı Samsun’a nakledilirken bir kısmı da zamanın Vezirköprü Müftüsü Hacı Haşim Işık tarafından Orta Camii’nin karşısında hizmet veren Müftülük Hizmet Binası’nın bir bölümünde hizmete açılan Orta Camii Kütüphanesi’nde muhafaza altına alınmıştır. Muhafaza altındaki kitapları Müftü Hacı Haşim Işık’ın 1938 yılında vefatından sonra oğulları Enver,  Eser ve Eper kardeşler, zamanın Gazi İlkokulu Başöğretmeni Fuat Pınardağ’a teslim etmişlerdir. Ayrıca 1796 yılında Şehit Müftü Hacı Mustafa tarafından Ganioğlu Medresesi’nin bir odasında ikinci bir kütüphane açılmıştır. Burada 1913 yılına kadar hizmet verilmiş, daha sonra zamanın müftüsü Nuri Cömert tarafından kitaplar teslim alınmış ve 1940 yılına kadar evinde muhafaza edilmiştir.

             Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müesseseleşmesi neticesinde ilçemizde kütüphane, resmi olarak 1935 yılında Vezirköprü Kaymakamı olan Celal TAYYAR tarafından hizmete açılmıştır. İlçe halkı ve memurların bağışladıkları kitaplarla zengin bir kütüphane oluşturulmuştur. Gerek Taşmedrese’ ye ve gerekse Ganioğlu Medresesine ait kitaplar resmi kütüphaneye devredilerek bütünlük sağlanmıştır. 1965 Ağustos ayında kütüphane Taşmedrese’ye taşınmıştır. Günümüzde Fazıl Ahmet Paşa Halk Kütüphanesi Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait “Taşmedrese” binasında hizmetini sürdürmektedir.

                Binanın kütüphane hizmet binası standartlarına uygun hale getirilebilmesi için 2001 yılında başlatılan röleve çalışmaları kısa sürede bitirilmiş; 2002 yılında Taşmedrese’nin tarihi dokusuna yakışan, kütüphane kullanım alanlarını rahatlatacak ve binanın iç avlusunu fiziki etkilerden koruyacak bir kullanım projesi hazırlanmıştır. Proje Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun onayından geçtikten sonra 2002 Eylül ayında uygulanmaya başlanmıştır. Projeye göre kütüphane hizmet binası olan tarihi Taşmedrese’nin iç avlusundaki revakların arası ahşap çerçeve ve ısıcamla kapatılmış, boyası yapılmış, elektrik tesisatı yenilenmiş, zeminlere laminat parke döşenmiş, kaloriferli hale getirilmiş ve ayrıca mefruşat binanın durumuna uygun olarak yenilenmiştir. Böylece okuyucu salonu olarak kullanılan bölümün kullanım alanı 44 m2 den 460 m2ye çıkarılmıştır.
Halk Kütüphanesi ilgi ve bilgi merkezi haline getirilmiştir. Kütüphane 2003 Şubat ayı içerisinde yeni durumuyla hizmet vermeye başlamıştır.

              Kütüphanede bulunan kitaplar bütün detaylarıyla http://www.ekutuphane.net/   veya http://earsiv.net/  Kütüphane Otomasyon Programı’na detay bilgileriyle birlikte kaydedilmiştir. Okuyucu ve araştırmacılar yukarıdaki internet adreslerine girerek kütüphanedeki kitapları sorgulayabileceklerdir.

             Kütüphane hizmet binasının 16’şar m2lik 12 odası (kitap deposu, akademik çalışma odaları, arşiv, idareci ve memur odası), 44 m2lik kitap deposu ve okuyucu salonu olarak kullanılan mescit bölümü; onarım neticesinde yeni kazanılan yaklaşık 400 m2lik okuyucu salonları ve çok amaçlı salonları bulunmaktadır.

Not  :Kütüphane resmi web sitesinden alıntıdır.

Facebooktwitterpinterestlinkedin
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Vezirköprü Fazıl Ahmet Paşa Kütüphanesi