e
sv

Vezirköprü Coğrafi Konum

23 Okunma — 14 Ocak 2016 11:52
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

VEZİRKÖPRÜ COĞRAFYASI

Vezirköprü ilçesi, Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Samsun ilinin Kuzey Anadolu Dağları’nın ikinci sırasının Aşağı Kızılırmak vadisi çevresine rastlayan kıyı ardı kesiminde yer almaktadır. İlçe, 35º 01’-35º 48’ doğu boylamları ile 41º 00’- 41º 19’ kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır. Denize kıyısı olmayan ilçenin merkezinden Karadeniz kıyıları arası kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 55 km’dir.

Yüzölçümü 1713 km² olan Vezirköprü ilçesi, Samsun iline 115 km mesafededir. İlçeyi batıdan Boyabat ve Osmancık, doğudan Havza, güneyden Gümüşhacıköy ve Merzifon ilçeleri çevrelerken kuzeyinde Alaçam ve Bafra ilçeleri yer almaktadır.

 

JEOLOJİK YAPI

Vezirköprü havzası, morfolojik ve hidrolojik bir ünite meydana getirdiği gibi jeolojik bir ünite de oluşturmaktadır. Çevreden merkeze doğru, en dışta yer alan (batı kesiminde) Paleozoik yaşlı formasyonlar ile Üst Kretase Alt Jura yaşlı kireçtaşları ve daha alçak kesimlerde Neojen formasyonları ile Kuaterner depolarıyla Vezirköprü havzası, bugün büyük bir kısmı boşaltılmış Neojen havzası görünümünde olup; havzanın temeli Paleozoik yaşlı Metamorfik serilere ait kayaçlar ile temsil edilir. Bunların üzerine sahanın çeşitli yerlerine yayılış gösteren Mesozoik yaşlı formasyonlar diskordans olarak oturmaktadırlar. Ayrıca doğuda da geniş bir yayılış gösteren Üst Kıratese yaşlı fliş serileri, Yukarı Narlı Köyü’nün kuzeyinden itibaren izlenilmektedir. Havza tabanında ise Neojen yaşlı formasyonlar hakim durumdadır. Bu formasyonlar bir önceki formasyonlar üzerine diskordans olarak oturmaktadır. En genç oluşumlar ise Kuaterner dönemine ait alüvyal dolgulardır.

Facebooktwitterpinterestlinkedin
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Vezirköprü Coğrafi Konum