e
sv

Vezirköprü Akören Köyü

89 Okunma — 31 Ocak 2016 20:25
avatar

ADMİN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

AKÖREN

 

Samsun iline 123 km, Vezirköprü ilçesine 4 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

                 Köyün yerleşim tarihi kesin bilinmemektedir. Köy sakinlerinin bilgilerine ve mevcut kaynaklara göre köyün yerleşimi Selçuklulardan öncesine dayanmaktadır. Anlatılan bilgilerde Türk olmayan kavimler köyün arka kısımlarına çadır kurmuşlar. Yaşamlarını orada sürdürmüşler. Hayvancılıkla uğraşan bu topluluk bir akşam üzeri otlamadan dönen hayvanların ayağında çok çamur görmüş ve köyün bu günkü yerini keşfederek yerleşmişlerdir.

               Osmanlılar döneminde bölge terk edilmiş, daha sonraları bölgeye yerleşen Türkler burayı viran durumda bulduklarından köye ”AKVİRAN” adını koymuşlardır. Halk arasında daha sonra “AVREN” olarak söylenmiştir. Şu anda dahi köyün adı çevrede böyle bilinmektedir. Daha sonra resmi olarak “AKÖREN” adı verilmiştir

              Köyün toplam nüfusu 1200 olup 130 hane yaşamaktadır. İlçeye uzaklığı 4 km. dir. Köyümüz genelde tarım ve hayvancılık işleri ile geçimini sağlamaktadır. Tarım ürünleri olarak buğday, arpa, yulaf, mısır, pancar, tütün ve bostan sebze ekilmektedir.

akören1

              Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır   Hayvancılık olarak çoğunlukla sığır besiciliği yapılmakta; birkaç hane koyun ve keçi beslemektedir.

Facebooktwitterpinterestlinkedin
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Vezirköprü Akören Köyü