02.10.2023 Vezirköprü'nün Sanal Alemde Adresi

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

           Vezirköprü Adatepe Köyü

                  Adatepe Köyü ilçemizin büyük köylerinden biridir. Vezirköprü Ovası içinde birdenbire yükseliveren ve tek parça kayadan oluşan Adatepe kütlesinin eteğindeki köy, kalkolitik dönemden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, Berlin Üniversitesi’nden bir gurup bilim adamı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, köyün kuzey batısında bulunan Tepecik ören yerinin Orta Tunç Döneminde “okuma merkezi” olduğu kanısına varılmıştır.

adatepe1

             Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir yerleşim yeri olan köyde, bu dönemlerden kalma çok sayıda mezar steli ve yapı elemanları bu günkü çeşme kompleksinde görülebilmektedir.

             Geçim kaynağı tarıma dayalı olan köyde; ayçiçeği, tütün, şekerpancarı gibi endüstri ürünlerinin yanı sıra; hayvancılık da hayli yaygındır.

adatepe2

              Köydeki eğitim tarihi hayli eskidir. Yeni yazıya geçildikten sonra,  Köy Mektebi ilk mezunlarını 1931 yılında vermiştir. Geçmiş yıllarda üniversiteye giden sayısının az olduğu köyde; son yıllarda bu sayı hızla yükselmektedir.

               İlçeye yakın olması nedeniyle Sağlık Ocağı bulunmayan köyde, kanalizasyon ve su şebekesi mevcuttur. Geniş arazilerinde yeterli işgücü gereksinimi nedeniyle, Geçmiş yıllarda göç vermeyen köyden, son yıllarda büyük şehirlere yoğun olarak göç başlamıştır.

adatepe3

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ